Dlaczego powietrzoszczelność jest ważna?
Najkrótszą i najbardziej konkretną odpowiedzią na to pytanie jest stwierdzenie, że po prostu chroni przed wilgocią i stratami ciepła wewnątrz pomieszczeń.
Warstwa powietrznoszczelna działa jak przegroda chroniąca warstwy izolacji przed wilgocią i jej kondensacją. Zapewnia również, że izolacja działa jak należy oraz zapewnia optymalne warunki wewnątrz budynku.
Izolacja cieplna odseparowuje wnętrze od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Różnice temperatur są wyrównywane za pomocą przepływu powietrza. Najprościej mówiąc, w zimie ciepłe powietrze z wnętrza przedostaje się przez elementy konstrukcyjne budynku na zewnątrz. Aby zapobiec temu zjawisku, nazywanemu w fizyce konwekcją, stosuje się warstwy powietrznoszczelne.
Za pomocą tej dodatkowej ochrony zapobiega się utracie ciepła i wychłodzeniu pomieszczeń.
W takim przypadku przestrzeń wewnętrzna nie jest hermetycznie zamknięta – jak podczas użycia plastikowej torby – od warunków zewnętrznych. Zamiast tego, wymiana ciepła zachodzi na zasadzie dyfuzji (samoczynnego przenikania cząstek, w tym przypadku ciepła, pomiędzy środowiskami).
Niekontrolowany przepływ ciepłego powietrza na zewnątrz poprzez izolację, powoduje, że powietrze to coraz bardziej się ochładza. W efekcie tego ochłodzenia, w warstwie izolacyjnej w pewnym momencie dochodzi do kondensacji pary wodnej i skraplania się wilgoci na ścianach budynku.
Kumulacja wilgoci może powodować znaczne uszkodzenia w konstrukcji budynków. Największe szkody powoduje w nośnych elementach konstrukcyjnych – zaczynają gnić – a w efekcie tracić swoje właściwości. Wilgoć również sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów wewnątrz pomieszczeń.
Warstwa pomagająca opóźniać proces parowania oraz nieprzepuszczająca powietrza umieszczona po wewnętrznej stronie izolacji termicznej pomaga uniknąć takich uszkodzeń w konstrukcji.