Dlaczego powietrzoszczelność jest ważna?

Najkrótszą i najbardziej konkretną odpowiedzią na to pytanie jest stwierdzenie, że po prostu chroni przed wilgocią i stratami ciepła wewnątrz pomieszczeń.

Warstwa powietrznoszczelna działa jak przegroda chroniąca warstwy izolacji przed wilgocią i jej kondensacją. Zapewnia również, że izolacja działa jak należy oraz zapewnia optymalne warunki wewnątrz budynku.

Izolacja cieplna odseparowuje wnętrze od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Różnice temperatur są wyrównywane za pomocą przepływu powietrza. Najprościej mówiąc, w zimie ciepłe powietrze z wnętrza przedostaje się przez elementy konstrukcyjne budynku na zewnątrz. Aby zapobiec temu zjawisku, nazywanemu w fizyce konwekcją, stosuje się warstwy powietrznoszczelne.

Za pomocą tej dodatkowej ochrony zapobiega się utracie ciepła i wychłodzeniu pomieszczeń.

W takim przypadku przestrzeń wewnętrzna nie jest hermetycznie zamknięta – jak podczas użycia plastikowej torby – od warunków zewnętrznych. Zamiast tego, wymiana ciepła zachodzi na zasadzie dyfuzji (samoczynnego przenikania cząstek, w tym przypadku ciepła, pomiędzy środowiskami).

Niekontrolowany przepływ ciepłego powietrza na zewnątrz poprzez izolację, powoduje, że powietrze to coraz bardziej się ochładza. W efekcie tego ochłodzenia, w warstwie izolacyjnej w pewnym momencie dochodzi do kondensacji pary wodnej i skraplania się wilgoci na ścianach budynku.

Kumulacja wilgoci może powodować znaczne uszkodzenia w konstrukcji budynków. Największe szkody powoduje w nośnych elementach konstrukcyjnych – zaczynają gnić – a w efekcie tracić swoje właściwości. Wilgoć również sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów wewnątrz pomieszczeń.

Warstwa pomagająca opóźniać proces parowania oraz nieprzepuszczająca powietrza umieszczona po wewnętrznej stronie izolacji termicznej pomaga uniknąć takich uszkodzeń w konstrukcji.

Najpopularniejsze produkty

Zalety użycia aktywnej paroizolacji:

Oszczędność energii

Budynki powietrznoszczelne są energooszczędne.  Ich działanie zapewnia prawidłową pracę warstwy izolacyjnej. Pozwala to obniżyć koszty ogrzewania i emisję CO2, chroniąc zarówno klimat, jak i portfel.

Ochrona konstrukcji domu

Isntieje ryzyko uszkodzenia konstrukcji budynku w wyniku rozwoju pleśni i grzybów, jeśli w okresie zimowym wilgotne powietrze z pomieszczeń przeniknie do izolacji termicznej. Warstwa powietrznoszczelna pomaga temu zapobiec.

Optymalne warunki do życia

Warstwa powietrznoszczelna chroni przed pleśnią, zapobiega zbyt niskiej wilgotności zimą, a latem pozwala dłużej utrzymać chłód.

Dlaczego powietrzoszczelność?

Warstwa powietrznoszczelna działa jak przegroda chroniąca warstwy izolacji przed wilgocią i jej kondensacją. Zapewnia również, że izolacja działa jak należy oraz zapewnia optymalne warunki wewnątrz budynku.

Inteligentne paroizolacje

Nieprawidłowy poziom wilgoci w przegrodzie powoduje uszkodzenie konstrukcji drewnianej. Paroizolacje aktywne zapewniają o wiele lepszą ochronę Twojego domu niż tradycyjne.

System powietrzoszczelny

Inteligentna praca systemu zależna jest od poziomu wilgotności

Dlaczego wiatroszczelność?

Warstwa wiatroszczelna chroni izolację termiczną przed deszczem, śniegiem i wiatrem, dzięki czemu zapewnia jej efektywne działanie.

Wiatroizolacja aktywowana wilgocią

Nowoczesne membrany aktywowane wilgocią, z nieporowatym filmem dyfuzyjnym zapewniają o wiele wyższy poziom ochrony niż tradycyjne membrany mikroporowe.

Systemy wiatroszczelne

Rozwiązania systemowe aktywnego zarządzania wilgocią dla wiatroizolacji do montażu na:

dachach – membrany Solitex Mento
ścianach – membrany Fronta