Wiatroizolacje z aktywnym zarządzaniem wilgocią

Absolutnie otwarte… i optymalnie szczelne

Membrany dachowe i elewacyjne muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące szczelności w celu ochrony przed ulewnym deszczem, wodą i wiatrem.

Jednocześnie, warstwy te powinny cechować się wysoką przepuszczalnością aby zgromadzona wilgoć mogła jak najszybciej odparować z elementów konstrukcyjnych budynku na zewnątrz. 

Dostępne do tej pory membrany mikroporowe spełniały te precyzyjne wymagania tylko w umiarkowanym stopniu. 

Nowoczesne membrany z nieporowatym, monolitycznym filmem funkcyjnym zapewniają znacznie lepszy poziom ochrony elementów konstrukcyjnych dzięki temu, że ich działanie aktywowane jest przez pojawiającą się wilgoć.

Membrany mikroporowe:
 słaba ochrona przed deszczem

Powiększenie konwencjonalnej membrany dachowej. Folia PP jest rozciągana i podczas produkcji dodawany jest węglan wapnia. Tworzy to otwory w materiale.

Konwencjonalne membrany PP z mikroporami chronią przed wodą z zewnątrz tylko wtedy, gdy napięcie powierzchniowe kropli powoduje, że są one zbyt duże, aby przejść przez pory membrany. Jednak gdy ulewny deszcz, elementy drewniane lub rozpuszczalniki obniżą napięcie powierzchniowe, znaczna ilość wody może przeniknąć do izolacji i spowodować uszkodzenia strukturalne, a w następstwie powstanie pleśni i rdzy.

Membrany bez porów:
wysoka ochrona budynku

Powiększenie konwencjonalnej membrany dachowej. Folia PP jest rozciągana i podczas produkcji dodawany jest węglan wapnia. Tworzy to otwory w materiale.

Membrany bez porów zapewniają w szczególności ochronę przed deszczem. Nawet spadająca z dużą prędkością woda lub zmniejszone napięcie powierzchniowe kropel nie stanowi problemu. 

Membrany monolityczne transportują wilgoć na zewnątrz – im więcej wilgoci jest obecne, tym większa jest prędkość transportu. Ich opór dyfuzyjny maleje. Aby rozpocząć ten proces potrzebny jest zaledwie minimalny gradient cząstkowej prężności pary wodnej – czyli już niewielka ilość pary wodnej w powietrzu uruchomi proces transportu.

Membrany mikroporowe są mniej otwarte na dyfuzję

Tradycyjne membrany mikroporowe transportują parę wodną przez na zewnątrz przez małe otwory. Ten transport wilgoci jest procesem pasywnym, który działa tylko wtedy, gdy występuje stosunkowo wysoki gradient ciśnienia cząstkowego pary.

W nowoczesnych, wysoce izolowanych konstrukcjach jest to trudne do osiągnięcia. Kolejna wada powstaje, gdy musi wydostawać się dużo pary. Może to prowadzić do tworzenia filmu wilgoci na wewnętrznej stronie membrany. W rezultacie membrana staje się gęstsza, struktura nie wysycha skutecznie i może dojść do jej uszkodzenia. Jeśli film wilgoci zamarza w zimie, może nawet powstać efekt paroizolacji (można go porównać do efektu torby foliowej, gdzie nadmiar wilgoci skrapla na wewnętrznych ściankach).

Membrany monolityczne: aktywne oddawanie wilgoci

W rezultacie nieporowate, monolityczne membrany z aktywowaną wilgocią warstwą  czynną zapewniają wysoki poziom niezawodnej ochrony przed wilgocią zewnętrzną dla elementów konstrukcyjnych przy jednoczesnym zachowaniu stałej otwartości dyfuzyjnej.

Zalety

  • Maksymalna ochrona przed deszczem, słup wody do 10000 mm

  • Aktywny transport wilgoci, wymagany minimalny gradient ciśnienia parcjalnego pary
  • Mokra membrana staje się bardziej otwarta na dyfuzję

  • Brak efektu torby foliowej, może być stosowana jako tymczasowe pokrycie

Poznaj ofertę membran monolitycznych:

SOLITEX UM CONNECT

2421,55  brutto

Rozmiar:37,5m² (20m*1,5m)
Czterowarstwowa folia podkładowa z warstwą oddzielającą 3D i butylowym pasem samoprzylepnym

SOLITEX ADHERO 3000 1,5m x 30m = 45m2

2393,33  brutto
53,19  /m2

Wiatroizolacja samoprzylepna zapewniająca wiatroszczelność i ochronę przed czynnikami atmosferycznymi na całej powierzchni

Rozmiar: 45m² (30m*1,5m)