Nieprzyjemne środowisko do życia oraz utrata pieniędzy – takie mogą być konsekwencje nieodpowiedniej szczelności budynku.

Otwarta przegroda budynku równa się wysokim kosztom ogrzewania.

Nawet stosunkowo niewielkie nieszczelności w warstwie opóźniacza pary, takie jak te, które powstają z powodu wadliwego przylegania między zakładami membrany lub spoinami mogą powodować daleko idące oraz groźne konsekwencje. Ten rodzaj „słabości” ma takie same następstwa jak nienaprawiona szczelina pomiędzy ramą okna a ścianą – mało kto pozwoliłby na dłuższe istnienie takiego otworu.

W związku z takimi samymi następstwami, przerwa w opóźniaczu pary powinna być traktowana na równi z wszelakimi otworami w ścianach budynku.

 

Uszczelniona budowa budynku: niskie koszty i wysoki komfort mieszkania.

Wyższe koszty ogrzewania spowodowane nieprawidłową szczelnością skutkują obniżeniem opłacalności izolacji termicznej. Badania przeprowadzone w Instytucie Fizyki Budowli w Stuttgarcie (D), wykazały, że wartość współczynnika U w konstrukcji termoizolacyjnej została zmniejszona o współczynnik 4,8.¹⁾

W praktyce, do ogrzania 80m² powierzchni, której występują nieszczelności potrzebna jest taka sama ilość energii co w przypadku szczelnego domu o powierzchni ok. 400m².

Niekontrolowany dopływ powietrza może mieć również negatywny wpływ na środowisko wewnętrzne np. w powodu przeciągów, zbyt suchego powietrza w pomieszczeniach w zimie. Latem natomiast prowadzi to do zbyt szybkiego i silnego nagrzewania.

 

Tylko struktura izolacji termicznej pozbawiona luk zapewnia pełną izolację.

Według sondażu przeprowadzonego w 2000 r. Budynki w Europie Środkowej zużywały średnio 22 l oleju / m² (220 kWh / m²) powierzchni mieszkalnej do ogrzewania pomieszczeń; dom pasywny wymaga tylko 1 l. Luki w warstwie szczelności budynków prowadzą do drastycznego wzrostu zapotrzebowania na energię na metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej.

¹) Instytut Fizyki Budowli w Stuttgarcie (D) zbadał konstrukcję o wymiarach 1×1 m z izolacją termiczną o grubości 14 cm. Przy zastosowaniu szczelnej konstrukcji potwierdzono wcześniej obliczoną wydajność cieplną 0,30 W / (m² · K). Wystarczy jedynie 1 mm szerokości szczeliny w warstwie izolacyjnej, a wartość U pogarsza się do 1,44 W / (m² · K).

Oznacza to, że traci się prawie 5 razy więcej ciepła niż w przypadku konstrukcji szczelnej.